Spasticita

Spasticita je porucha nervového a svalového systému. ktorá sa prejavuje nekontrolovateľnými kŕčmi (spazmamy) a súvisiacimi bolesťami. Predstavuje fyzické poškodenie v dôsledku napätých a stuhnutých svalov.

 

Život so spasticitou

Pasívne naťahovanie svalov je často spojené so silnými bolesťami, čo ešte viac zhoršuje kvalitu života už tak základným ochorením/ochrnutím postihnutého človeka. Subjektívne nepriaznivo sú vnímané najmä bolesti sprevádzajúce spazmy počas spánku. Spasticita negatívne ovplyvňuje život celej domácnosti a každodenné aktivity – spánok, osobnú hygienu, obliekanie. Rozvoj spasticity narušuje hybnosť, zhoršuje sa fyzická zdatnosť človeka a môže viesť až k preležaninám. Ľudí so spasticitou je problém ošetrovať, komplikuje sa rehabilitácia a príbuzní majú problém poskytovať základnú opateru.

Možnosti liečby spasticity

Rehabilitácia a fyzioterapia sú vhodné pri miernejších prejavoch spasticity. Cvičiť je potrebné aspoň dva krát denne. Predtým ako ráno vstanete z postele a znova predtým ako idete spať. Vhodnú zostavu cvičení určí fyzioterapeut. Pomôcť môže aj cvičenie na motomede (pre horné a dolné končatiny), nácvik lokomócie (v lokomate), tepelné a vodoliečebné procedúry – parafínové zábaly, termálny bazén, niektoré druhy elektroliečby a podobne.

Medikamentózna liečba nastupuje ak sa spazmy zhoršujú a objavujú sa prvé bolesti. Lekári sa v tomto prípade snažia riešiť problémy súvisiace so spasticitou perorálnym podávaním antispastických liekov formou tabliet.

Botulotoxín vo forme injekcií sa používa na uvoľnenie svalov pri miernej a stredne ťažkej spasticite. Botulotoxím aplikuje neurológ pomocou injekcie priamo do postihnutých svalov. Zlepšenie možno očakávať do 2 týždňov po podaní injekcie. Účinok je však dočasný a trvá približne 3 mesiace. Následne je potrebné opakované podanie injekcie.

Baklofénová pumpa

je modernou a účinnou liečbou ťažkej spasticity, ktorá dokáže pomôcť tam, kde už lieky nestačia, resp. ich vysoká dávka by už bola nebezpečná pre zdravie človeka. Baklofenová pumpa totiž dodáva liečivo vo forme tekutiny presne tam, kde sa môže viazať na receptory miechy. Baklofenová pumpa je často poslednou nádejou pre ľudí s ťažkou spasticitou a ich blízkych.

Kontaktujte odborníka

Detská spasticita
MUDr. František Horn

DFNsP Bratislava - Kramáre
Ambulancia Vrodených Vývojových Chýb
Centrálnej nervovej sústavy
1. Poschodie, č.d. 111

Tel.: +421 2 59371 774
Help line: + 421 908 586 251
Email: detskaspasticita@gmail.com

Úrazy chrbtice a skleróza multiplex
Prof. MUDr. Bruno Rudinský, CSc.

FNsP Nové Zámky
Neurochirurgická ambulancia
8. poschodie monobloku – vestibul

Tel.: 035 691 2274
Email: nch.ambulancia@nspnz.sk

Copyright © 2017 - všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.